Військовозобов’язані, які не оновили військово-облікові дані або не мають військово-облікових документів, перебувають у розшуку
Джерело: pb-news.info
В Україні продовжується війна, а отже і мобілізація. Як цей процес проходить на Прикарпатті після завершення етапу оновлення військово-облікових даних, виклики та нові підходи у роботі в інтерв’ю «Західному кур’єру» розповів т.в.о. заступника начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи, підполковник Андрій Васильович Мороз.
Пряма мова
– Андрію Васильовичу, що змінилося в роботі ОТЦК і СП після прийняття закону про мобілізацію у травні цього року? Чи покращилися показники щодо виконання мобілізаційного плану?
– В цифрах коментувати нічого не буду, ця інформація не для публікацій. Можу сказати лише, що на рівні держави, мінімальні показники, які визначаються для нашої області, ми виконуємо. Не буду говорити, що це нам вдається легко. Є труднощі, відтак перевиконання плану в нас немає.
Закон №10449 про мобілізацію, який вступив у дію 18 травня, а також постанова Кабінету міністрів №560 від 16 травня дійсно дещо спростили нам роботу. Ці документи врегулювали деякі питання, які давно потребували впорядкування. Але кардинально в нашій роботі нічого не змінилося. Мобілізація в країні продовжується і ми працюємо в плановому режимі, виконуючи завдання, які на нас покладає наш Верховний головнокомандувач.
Новації Закону
Найкорисніша новація це, звичайно, оновлення військово-облікових даних. Тепер ми маємо актуальні дані про військовозобов’язаних, їх місце реєстрації, телефон. Адже багато осіб зареєстровані були за однією адресою, а проживали за іншою. Таким чином ми не могли вручити цим військовозобов’язаним повістки, бо не знали їхнього місця перебування. Зміни в законодавстві дали нам можливість зібрати актуальні дані про військовозобов’язаних і внести їх в систему «Оберіг». Тепер ми розуміємо, де людина живе, як з нею можна зв’язатися, де вона працює.
Але залишається категорія осіб, яка не оновила військово-облікові дані. Вони автоматично стали порушниками військового обліку і їх буде притягнуто до адміністративної відповідальності.
– Скільки прикарпатців оновили військові дані?
– Ці цифри знову ж таки озвучувати не можна. Це інформація з обмеженим доступом. Скажу, що значна частина населення це зробила. Але є така ж велика кількість тих, хто свої дані не оновив. Ці громадяни перебувають у розшуку поліції. Наші співробітники кожного дня їх виявляють під час заходів з оповіщення і передають нацполіції.
Нагадую, ті хто немає військово-облікових документів теж є порушниками військового обліку. Є також категорія громадян, які мають право на відстрочку від служби, але з якихось причин не оновили дані. Ті, хто має військово-облікові документи невстановленого зразка також порушники. Таких людей є багато. Всі вони перебувають у розшуку і щоденно виявляються нашими працівниками. Ми передаємо їх представникам поліції, їх притягують до адмінвідповідальності. Далі ми здійснюємо всі заходи щодо того, аби актуалізувати всі дані особи, і якщо вона підлягає призову та мобілізації, то автоматично проходить військово-лікарську комісію. Якщо стан здоров’я людини дозволяє їй проходити військову службу і вона немає права на відстрочку, то для неї відразу визначається навчальний центр і в подальшому підрозділ, де вона буде нести службу.
– Після прийняття закону про мобілізацію почастішали випадки нападів на ваших працівників. Сьогодні маємо нові прецеденти, відкрито кримінальні провадження. З іншого боку, довіру до представників ОТЦК знижує виявлення фактів корупції, які були задокументовані зокрема і в Івано-Франківському ОТЦК і СП. Скажіть, наскільки впливає на якість виконання ваших обов’язків недовіра і опір з боку суспільства?
– Найбільш кричущі напади на наших співробітників мали місце у Ворохті, Крихівцях, Верховині. Ці факти просто неприпустимі, тому що в більшості випадків оповіщення військовозобов’язаних здійснюють військовослужбовці, які є учасниками бойових дій і після поранення чи набутих хвороб не можуть продовжувати нести військову службу в своїх підрозділах. Але люди не звертають уваги ані на ампутації чи інші фізичні вади, провокують наших працівників, проявляють фізичну агресію. Військових у нас поважають чомусь тільки тоді, коли вони на передовій. Тоді вони потрібні, тоді вони герої. А в тилу, попри всі заслуги, вони отримують несприйняття, вороже ставлення і рукоприкладство. Яка у цих воїнів може бути мотивація до роботи і в цілому психоемоційний стан?
Ми виконуємо свої посадові обов’язки, які на нас поклало керівництво держави. Ми мусимо проводити мобілізацію, бо без мобілізації ми не зможемо закінчити цю війну. В лавах ЗСУ постійно потрібне поповнення. Плюс ми формуємо нові військові частини, які отримують західні зразки озброєння, а військовозобов’язані проходять навчання закордоном. Тому ми постійно проводимо роз’яснювальну роботу серед населення, що мобілізація це не страшно, це потрібно. Всі військовозобов’язані мають виконати свій громадянський обов’язок. Навіть ті, хто сьогодні має право на відстрочку, мають розуміти, що може настати день, коли їм доведеться піти в ЗСУ.
Хочу наголосити, що по кожному з фактів нападу на працівників ОТЦК порушуються кримінальні провадження. Всі матеріали подаються до органів нацполіції та СБУ. Кожен випадок дуже детально розглядається. Жоден вчинок не залишиться безкарним. Всі винні будуть притягнуті до відповідальності. Як тільки будуть винесені відповідні рішення суду, ми публічно про це повідомимо. Наразі, за моєю інформацію, тривають розслідування, формується доказова база. Окремі особи знаходяться під вартою.
Звичайно конфлікти за участю наших співробітників негативно впливають на бажання людей долучатися до армії. Тому на всіх інструктажах, які ми проводимо для наших працівників кожен ранок і кожен вечір, наголошуємо на правовому порядку дій в тій чи іншій ситуації.
Щодо виявлення фактів корупції в ТЦК, то звісно це неприпустимо. З цим явищем ми також боремося. Всі винні будуть покарані.
– Чи плануєте змінювати підходи до роботи, з огляду на те, що ваші працівники постійно наражаються на небезпеку?
– Не плануємо. Єдине, зараз більшість груп оповіщення працює разом з представниками поліції. Тому будь-які порушення відразу фіксуються.
Також ми плануємо вести ще більш інтенсивну роз’яснювальну роботу в плані саме популяризації рекрутингу в ЗСУ. Зараз в нас на Прикарпатті працює більше десяти рекрутингових груп. Багато хто не знає, що у випадку, якщо людина сама звертається в ОТЦК, то ми йдемо їй назустріч і даємо можливість самостійно обрати військовий підрозділ, де вона бажає проходити службу. Для цього особа має отримати з відповідної частини рекомендаційний лист і надати нам. Тоді, після проходження ВЛК і навчання, вона гарантовано потрапить на службу в обраний підрозділ.
В мобілізації немає нічого страшного. До неї треба бути готовим. Я рекомендую кожному, навіть тим, хто має право на відстрочку, все одно пройти курс керування дронами чи навчання з тактичної медицини. Чи пройти інший вишкіл, який пригодиться в армії. Кожному з військовозобов’язаних треба бути готовим, що прийде час і його мобілізують. Треба це спокійно сприймати.
– А як саме отримати рекомендаційний лист для ОТЦК від військового підрозділу?
– Для цього потрібно звернутися до командування обраної частини. Тоді начальник персоналу чи безпосередньо командир підрозділу спілкується з людиною, вивчає її навички і стан здоров’я. На підставі цієї співбесіди військовозобов’язаному видають даний рекомендаційний лист. Там вказується посада, на яку цю людину розглянуто командуванням і через які ТЦК особа має пройти призов по мобілізації. З цим документом людина йде у вказаний ТЦК. Там проходить ВЛК, вирушає у навчальний центр. І після закінчення навчання гарантовано попадає у обраний підрозділ.
– Можливість обрати військову частину є тільки у тих військовозобов’язаних, які самі прийшли в ОТЦК?
– Саме так. Але всі військовозобов’язані все одно проходять медичну комісію, потім ще одну нашу внутрішню комісію на обласному збірному пункті. Ми проводимо аналіз стану здоров’я людини, її цивільних навиків та психоемоційного стану. Розподіл по навчальних центрах і потім військових підрозділах ми проводимо на підставі цих показників. Ми дивимось, де та чи інша людина буде максимально корисною – в десантно-штурмових військах, морській піхоті, інженерних військах чи тилових посадах.
– Щодо стану здоров’я військовозобов’язаних. Серед населення існує велика недовіра до роботи ВЛК. Також є виявлені факти корупції. Крім того, з початку року було опубліковано кілька офіційних інформаційних повідомлень про прикарпатців, які померли у навчальних центрах, зокрема, від серцевих нападів. Це ще більше підриває довіру саме до роботи військово-лікарських комісій. Як сьогодні ви оцінюєте якість роботи ВЛК на Прикарпатті?
– Варто наголосити, що ВЛК не підпорядковується територіальним центрам комплектування. Це незалежний орган. На Прикарпатті ВЛК працює планово і я певний, що таких випадків, коли комусь якийсь діагноз не внесли у висновок, немає. Кожен лікар несе за це персональну відповідальність. Інша справа, що люди самі собі ставлять діагнози типу «спина болить», які нічим, крім слів, не підкріплені.
Якщо людина має певні діагнози, то при прибутті на ВЛК вона має мати при собі медичні документи, які ці діагнози підтверджують – обстеження, виписки з медзакладів. Крім того, всі обстеження можна пройти на базі нашої обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК має сумнів щодо тої чи іншої паталогії військовозобов’язаного, він ці обстеження обов’язково призначає. Всі ці речі враховуються.
Після ВЛК, особа проходить повторний огляд у нас в ОТЦК і СП. Військовозобов’язаних оглядає наш начальник медичної служби, начальник служби морально-психологічного забезпечення. Ми також дивимось висновок ВЛК, і якщо маємо сумнів проводимо дообстеження. Далі військовозобов’язаний проходить медогляд також на базі навчального центру. Тобто, аж три етапи. Тому такого, що в людина є діагноз і його не «помітили» бути не може. Бо це різні структури і різні лікарі.
Інша справа, що люди, які мають навіть хронічні хвороби, також можуть бути придатними до служби, але звісно не на передовій. Їх призначають на тилові посади, ремонтні підрозділи. Кожен випадок розглядається індивідуально і людині знаходять підрозділ і посаду, де вона буде на своєму місці.
Розмовляла Оксана ДЕНЕГА