На Хмельниччині знайшли рідкісного червонокнижного гриба

Джерело: pb-news.info

У лісі на Хмельниччині знайшли рідкісного червонокнижного гриба.

Знахідкою похвалився один з її модераторів Павло Мартинюк.

“Сосновий ліс на кварцовому піску. Пізоліт безкореневий, Pisolithus arrhizus, ЧКУ, Природоохоронний статус виду – Рідкісний”, – написав він та розмістив фотографію зроблену 21 липня в с.Стригани Шепетівського району.

Чоловік каже, що це друга його така знахідка в цьому лісі.Фейсбук-групі “Гриби України”

“Перша була ще в доцифрову еру, тому фото відсутнє. Ця – старі, майже сухі екземпляри, на які щоправда я відразу звернув увагу і зрозімів, з чим маю справу. Коренева основа – чорна, смолиста, пачкається. Іржаві спори також доволі прилипливі – після доторку пальцями забруднив увесь фотоапарат”, – каже пан Павло.

трюфель

Цікаво, що в Європі цей гриб відомий під назвою “богемський трюфель” (Bohemian truffle). А о в Австралії його називають “грибом конячого посліду” (horse dung fungus).

Його булавоподібні або грушоподібні плодові тіла мають 2–11 см у діаметрі, сидячі або до основи ніжкоподібно видовжені. Нижня частина з коренеподібним розгалуженим виростом схожа на ніжку, більша частина якої занурена в ґрунт. У молодому віці гриб вохряно-жовтий, згодом жовто-коричневий, червоно-оливковий або темно-коричневий. Біла або жовтувата глеба спочатку водяниста, а згодом коричнева.

гриб

Порошок спор гриба використовують у садівництві для створення мікоризи коренів. З плодових тіл виготовляли природний барвник чорного та коричневого кольору.

Пізоліт безкореневий у 2009 році включений до Червоної книги України. Охороняється у Чорноморському біосферному заповіднику (Івано-Рибальчанська ділянка), Українському степовому природному заповіднику (відділення «Хомутовський степ») та Карадазькому природному заповіднику.